Józef Wilkoń (ur. 1930 Bogucice k. Wieliczki)

3 800,00 zł

pastel/akwarela/tusz/papier, 32 x 32 cm (w świetle passe-partout)

sygn. l.d.: 'J Wilkoń 1998'

pochodzenie: kolekcja prywatna; zakupione w pracowni artysty

ilustrator, malarz i historyk sztuki; wykształcenie artystyczne zdobywał kolejno w krakowskim Liceum Plastycznym oraz na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Adama Marczyńskiego w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W 1954 roku obronił pracę dyplomową z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zasłynął jako ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, współpracował z wieloma znanymi wydawnictwami w kraju i za granicą. Pierwsza książka z ilustracjami wykonanymi przez Wilkonia ukazała się w 1959 roku. Jego prace charakteryzuje niezwykła ekspresja wyrazu i umiejętność syntetycznego ujmowania świata. Artysta eksperymentuje z różnymi technikami malarskimi, jednak najczęściej sięga po pastel, tusz i akwarelę. Maluje nierzadko na mokrym papierze, uzyskując w ten sposób niekontrolowane, przypadkowe efekty barwne i graficzne.