119. Rafał Olbiński, ur. 1943 Kielce

33 000,00 zł

SPRZEDANE

Rozmowa kontrolowana

akryl/płótno, 76,5 x 51 cm (w świetle ramy)

sygn. l.d.: 'Olbiński'

pochodzenie: kolekcja prywatna; obraz zakupiony bezpośrednio od artysty

malarz, grafik, ilustrator, twórca plakatów, scenograf. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1969 roku, w pracowni prof. Zachwatowicza i prof. Piaścika. Na początku lat 80. wyjechał do Paryża, a następnie do Stanów Zjednoczonych. W 1985 roku rozpoczął pracę jako wykładowca nowojorskiej School of Visual Arts. Olbiński regularnie współpracuje z czasopismami Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker, do których wykonuje plakaty i ilustracje. O jego obrazy zabiegają kolekcjonerzy z całego świata m.in. z Japonii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Alegoryczna twórczość Olbińskiego porównywana jest często z surrealistyczną stylistyką Rene Magritte’a, bądź realizmem magicznym Balthusa. Artysta kreuje świat daleki od rzeczywistego, pełen metafor i znaczeń, motywów zestawionych ze sobą w zaskakujący sposób. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagródbm.in. Prix Savignac w Paryżu (1994), pierwszej nagrody w konkursie "New York City Capital of the World" (1995), nagrody Stephana Dohanosa (1996), nagrody Premio Divina Guilia (2002), czy złotego medalu Gloria Artist od Prezydenta Polski (2006). Jego prace znajdują się w galeriach i muzeach na całym świecie m.in. w The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, czy Suntory Museum w Osace.