Teodor Ziomek (1874 Skierniewice – 1937 Warszawa)

1 500,00 zł

Pejzaż

olej/płyta, 30 x 39 cm (w świetle ramy)

sygn. p.d.: 'T. Ziomek'

znany i ceniony polski pejzażysta, wykształcony w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod okiem Wojciecha Gersona i Adama Badowskiego. Lata 1897 – 1901 poświęcił na naukę malarstwa w pracowni Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wiele podróżował, m.in. do Włoch, na Krym, do Niemiec i Austrii. Od 1905 roku osiadł na stałe w Warszawie. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta, przynależąc do kilku wpływowych stowarzyszeń, m.in. Stowarzyszenia Artystów Polskich „Sztuka”, czy Stowarzyszenia  Artystów „Odłam”. Teodor Ziomek zasłynął przede wszystkim dzięki swoim obrazom ukazującym rodzime regiony Mazowsza. Podejmował również tematykę marynistyczną, przedstawiając wybrzeża Bałtyku i Morza Czarnego. Jego obrazy podziwiać można w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie oraz Muzeum Morskim w Gdańsku, jednak wiele z nich znajduje się w rękach prywatnych.