Jost Joseph Nikolaus Schiffmann (1822 Lucerna – 1883 Monachium

15 000,00 zł

Aleja na Praterze we Wiedniu”

olej/płótno, 68,5 x 105 cm

sygn. p.d.: 'Schiffmann'

szwajcarski malarz pejzażysta, uczeń Jakoba Sweglera i Eduarda Gernhardta. W latach 40. XIX wieku służył w papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w Rzymie. Mieszkał kolejno w Lucernie (1847 – 1850), w Monachium (1850 – 1861) i Salzburgu (1861 – 1881), gdzie był kustoszem i następnie dyrektorem Muzeum Ceolino-Augusteum. Do Monachium wrócił w 1881 roku. Z upodobaniem malował pejzaże, ukazujące zwłaszcza rejony Alp i Tyrolu. Wiele wystawiał, m.in. w Salzburgu, Wiedniu, Monachium i Dreźnie.