Wojciech Kossak (1856 Paryż – 1942 Kraków)

35 000,00 zł

Spłoszony koń”,

olej/płótno, 50 x 38 cm

sygn. l.d.: 'Wojciech Kossak 1917 (?)'

urodzony 31 grudnia 1856 roku w Paryżu, był synem i uczniem Juliusza Kossaka. Wykształcenie zdobył w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, później kontynuował naukę w Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. Lata 1895-1902 poświęcił pracy w Berlinie, wykonując wiele obrazów na zlecenie cesarza Wilhelma II; malował również dla dworu Franciszka Józefa II. Od 1913 roku piastował stanowisko profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Był autorem licznych scen batalistycznych, historycznych, rodzajowych, pejzaży i portretów.