Maria Ziomek-Kowalewska (1905 – 1975), Uliczka

3 300,00 zł

(1905 – 1975)

Uliczka

olej/płótno, 61 x 50 cm

sygn. p. d.: 'Ziomek-Kowalewska'

malarka; studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom zdobyła w 1930 roku. Brała udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą. W okresie międzywojennym jej prace zaprezentowano na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutu Propagandy Sztuki i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a poza granicami kraju pokazano je m.in. w Londynie i Sztokholmie. Dwie indywidualne wystawy odbyły się w Bydgoszczy (1939) i w Gdyni (1967). Twórczość malarki koncentruje się na motywach rodzajowych i pejzażowych. Artystka, dzięki jasnej, pastelowej palecie barwnej oraz delikatnie zróżnicowanej fakturze tworzy w swoich obrazach nastrój spokoju, melancholii i zadumy.